Szybkie i skuteczne układanie rur

Kategoria: Blog

rury kanalizacyjne

Realizacja dużych projektów wodno-kanalizacyjnych na otwartej przestrzeni może nastręczyć trudności, zwłaszcza podczas wyznaczania liniowości i spadku rur, kiedy to pracownicy muszą na bieżąco przeliczać wysokości i spadki rozmieszczanych segmentów instalacji przy pomocy niwelatora optycznego. Podczas takich prac należy też liczyć się z trudnościami, na przykład pojawieniem się w rurze wody gruntowej. Z pomocą przychodzą wtedy nowoczesne technologie, czyli laserowe niwelatory rurowe. Do sprawnego układania instalacji wodno-kanalizacyjnych stosuje się urządzenia operujące nieruchomą, widzialną wiązką lasera zielonego, co pozwala pracować nawet w bardzo słoneczne dni. Praca jest o tyle łatwiejsza, że urządzenia takie mogą samoczynnie wyszukiwać tarczkę, co ułatwia celowanie i pozwala na błyskawiczne wpasowanie się w całą oś instalacji. Dodatkowo mogą mieć trwałą, pyło- i wodoodporną obudowę, umożliwia to ich pracę nawet pod wodą, w zanurzeniu do 5 m.

Korzyści płynące z zastosowania laserów rurowych

Instrumenty tego typu posiadają wbudowane mechanizmy samopoziomujące, co po pierwsze skraca czas ich ustawienia w rurze, po drugie minimalizuje ryzyko wystąpienia błędu podczas wyznaczania linii bądź spadku, o rozpoziomowaniu urządzenia ostrzega operatora wbudowany system. Dzięki zaawansowanej technologii budowy laserowe niwelatory liniowe są również wyjątkowo precyzyjne w swym pomiarze, mogą sprawdzać położenie rury w każdym jej punkcie, to zaś eliminuje błąd jej ugięcia.

Poprzez zastosowanie lasera zielonego, wiązka jest o wiele lepiej widoczna w terenie (4 razy, w porównaniu do promienia czerwonego) oraz ma większy zasięg (nawet do 200 m). Pozwala to na ustawienie urządzenia w studzience, nakierowanie go na następną i stopniowe przyłączanie kolejnych rur do momentu zaniknięcia plamki. Wtedy wystarczy tylko przenieść niwelator w nowe miejsce i można kontynuować roboty. Takie rozwiązanie niesamowicie skraca czas oraz poprawia wydajność pracy.

Istotne znaczenie ma też prostota obsługi, dzięki czemu do prac zaangażowana jest mniejsza ekipa, co przekłada się finalnie na mniejsze koszty. Oczywiście, zakup laserowego niwelatora jest kosztowny, ale poprzez powyższe zalety jest to inwestycja, która się szybko zwraca.